Kominek

Awaria pieca na ekogroszek a kominki na pellet

W domu mam zainstalowany piec na ekogroszek, jako główne ogrzewanie, ale dodatkowo w pokoju dziennym mam też zamontowany kominek na pelet.

Kominki na pelet są tanie.

KominekDo tej pory pełnił on bardziej funkcję estetyczną, niż użytkową. Ładnie komponował się obłożony czerwoną cegłą, zresztą pomieszczenia, urządzonego w starym stylu. Dawał przytulany klimat w domu, miło, było przy nim posiedzieć z całą rodziną, czy odpocząć po ciężkim dniu. Kominki na pelet wydawały mi się najbardziej korzystnym rozwiązaniem, ponieważ koło nas sprzedawany był pelet, a jego cena nie odbiegała on innych tego typu paliw. Poza tym, pasował estetycznie do reszty pomieszczenia i nie zajmował dużo miejsca. Gdybyśmy mieli więcej pieniędzy to może skusilibyśmy się na kominki do domów z rekuperacją, ale wtedy takie urządzanie były dużo droższe od normalnych, mimo iż podobno ich cena się zwraca w trakcie użytkowania. Musieliśmy przecież kupić też piec na ekogroszek, a kominek był dodatkiem, więc nie chcieliśmy wydawać na niego majątku. Nie mieliśmy też nowoczesnego domu pasywnego, o których się teraz tak dużo mówi, a kominki do domów pasywnych podobno też są bardzo dobre. Wybraliśmy standardowe rozwiązanie, ale i ono się bardzo przydało pewnej zimy. W domu zaczęło się robić coraz chłodniej i myśleliśmy, że cały ekogroszek się wypalił, ale okazało się, że to była wina pieca. Rozregulował się, coś się w nim zepsuło i nie chciał grzać. W lecie to nie problem, ale w zimie to można bez niego zamarznąć. Specjalista od naprawy miał się zjawić dopiero następnego dnia, bo miał wszystkie terminy zajęte. Do tej pory musieliśmy sobie radzić sami.

Na szczęście kominki na pellet sprawdzają się w każdym wypadku, a my nie musieliśmy trząść się z zimna. Doczekaliśmy to przyjazdu mechanika, a on wszystko szybko naprawił i piec na ekogroszek znowu mógł działać i ogrzewać nasz dom.