badania mikrobiologiczne powietrza

Badania mikrobiologiczne powietrza czyli czym grozi brak odpowiedniej wentylacji

Jednym z podstawowych warunków funkcjonowania ludzkiego organizmu jest dostęp do odpowiedniej ilości świeżego i czystego powietrza. Długie przebywanie w pomieszczeniach, w których wentylacja jest zaburzona, nie przyniesie naszemu organizmowi niczego dobrego, gdyż jakość powietrza, którym oddychamy ma wpływ na jakość ludzkiego życia.

Powietrze musi dostarczać jak największej ilości tlenu. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że produktem oddychania jest dwutlenek węgla. To naturalne i nikogo już nie dziwi. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli będzie go zbyt wiele w powietrzu to może on stanowić ogromne zagrożenie. Duża obecność dwutlenku węgla może prowadzić nawet do omdlenia.. Warto zatem wykonać raz na jakiś czas czyszczenie układów wentylacyjnych. Niezbędna będzie także porządna dezynfekcja wentylacji a następnie badania mikrobiologiczne powietrza. Odpowiednia wentylacja w pomieszczeniu jest niezbędna także z kilku innych powodów. Nie od dziś wiadomo, że podczas pracy urządzenia gazowe oraz różnego typu piecyki emitują tlenek azotu oraz tlenek węgla. Gazy te mogą powodować zawroty głowy, duszności, omdlenia, osłabienie zdolności samooczyszczania dróg oddechowych. Mogą także powodować obniżenie odporności organizmu, różnego typu choroby zakaźne, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Długie wdychanie tych gazów może także prowadzić do raka płuc, raka krtani oraz nieżytu dróg oddechowych. Te ostatnie dolegliwości najczęściej powstają na skutek palenia papierosów w zamkniętych pomieszczeniach i właśnie braku odpowiedniej wentylacji. Specjaliści często mówią o syndromie chorego budynku. Jest to nic innego jak reakcja ludzkiego organizmu na nieodpowiednią wentylację. Czym się charakteryzuje? Zmęczeniem, bólami głowy, nudnościami oraz zaburzeniami pamięci. Jeśli zaobserwujemy u siebie te objawy przebywając w domu to wówczas powinniśmy zastanowić się nad tym czy wentylacja nie jest w nim zaburzona.

Objawy powinny ustąpić w szybkim tempie. Stanie się tak jednak dopiero wtedy, gdy zapewnimy sobie stały dostęp do świeżego powietrza.