tokarka do drewna

Czym jest tokarka do drewna?

Drewno, otrzymywane ze ściętych drzew liściastych i iglastych, to jeden z najbardziej uniwersalnych surowców ze względu na stosunkowo dużą wytrzymałość przy jednoczesnej lekkości. Jest dzięki temu powszechnie używane i cenione w budownictwie. Z drewna wykonuje się również meble czy zabawki dziecięce. Można w nim również rzeźbić.

Tokarka w wersji elektronicznej

tokarka do drewnaZ drewna produkuje się też papier. Zastosowań tego materiału naturalnego pochodzenia jest zatem wiele. W przypadku budownictwa wiele jest metod przetwarzania drewna. Jedna z najpopularniejszych maszyn, która ułatwia jego obróbkę, to tokarka. Jej działanie polega na umieszczeniu kawałka drewna w specjalnych uchwytach lub kłach. Następnie maszyna wprawia w ruch obrotowy drewno, które chcemy poddać obróbce, ścinając jego zewnętrzną powierzchnię za pomocą odpowiedniego narzędzia. Może nim być specjalny nóż tokarski, wiertło lub narzędzie do gwintowania. Tokarki stosuje się najczęściej do drewnianych elementów, które mają kształt brył obrotowych, takich jak kula, walec czy stożek. Przed zakupem tokarki warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Z pewnością należy zastanowić się do czego konkretnie i jak często będziemy używać naszej tokarki. Jeśli jesteśmy weekendowymi majsterkowiczami i robimy to jedynie dla własnej przyjemności, to warto zastanowić się, czy tego typu sprzęt będzie nam faktycznie potrzebny.

tokarka do drewnaJeśli jesteśmy profesjonalistami, którzy obróbką drewna zajmują się na co dzień, to należy się zdecydować jaką firmę i model wybrać. Ceny tokarek zaczynają się od kilkuset złotych, bardziej profesjonalne modele mogą kosztować kilka, a nawet kilkanaście tysięcy. Istnieje wiele różnych rodzajów tokarek. Dla fanów stolarstwa dobrym wyborem będzie wolnostojąca tokarka do drewna. Coraz częściej tradycyjne, ręczne modele są zastępowane tokarkami elektronicznymi CNC. Cały proces odbywa się wówczas automatycznie, a wszystko nadzorowane jest przez komputer. Zaletą tych maszyn jest niebywale wysoka dokładność oraz znaczne zmniejszenie możliwości popełnienia błędu podczas pracy. Prowadzi to także do zmniejszenia kosztów przeróbki drewna. Z tego powodu tokarki CNC są powszechnie wykorzystywane w profesjonalnych zakładach produkcyjnych. Nic nie może się jednak równać z satysfakcją, jaka towarzyszy efektowi pracy własnych rąk.

Tradycjonaliści chętniej wybierają zatem klasyczne modele. Pamiętajmy jednocześnie, że maszyny są dla nas ułatwieniem, żeby mogły działać właściwie, konieczna jest najpierw ingerencja człowieka i to od jego umiejętności oraz doświadczenia zależy zazwyczaj końcowy rezultat.