pompy przemysłowe

Do czego służą pompy przemysłowe?

Wszelkiego rodzaju pompy przemysłowe to urządzenia znajdujące szerokie zastosowanie w przedsiębiorstwach, których działalność bazuje na przemyśle chemicznym, naftowym, spożywczym, farmaceutycznym, energetycznym, czy też wodnościekowym. Transportowanie cieczy o różnej gęstości i lepkości jest nieodłącznym procesem produkcyjnym tego typu przedsiębiorstw, a prawidłowe i bezawaryjne funkcjonowanie pomp pozwala zapewnić płynność produkcji i zautomatyzować jej poszczególne etapy, a tym samym zwiększyć wydajność działalności i rentowność firmy.

Pompy do transportu cieczy

pompy przemysłoweZasada działania pompy przemysłowej niezależnie od jej konkretnego typu polega na wytworzeniu różnicy ciśnień pomiędzy wlotem, a wylotem z pompy, inaczej zwanymi stroną ssawną oraz stroną tłoczną. Dzięki temu cała objętość cieczy w rurociągu jest wprawiana w ruch, co umożliwia jej równomierny transport ze stałą prędkością. Istnieje wiele rodzajów pomp, z których każdy jest przystosowany do pracy z materiałem o konkretnych parametrach fizycznych oraz chemicznych. Dobrym przykładem pompy o ściśle określonym przeznaczeniu jest odśrodkowa pompa tworzywowa. Zaprojektowana została ona z myślą o ciężkich procesach technologicznych w przemyśle chemicznym. Używana do tłoczenia cieczy o niskiej lepkości posiada na tyle odporną konstrukcję, że jest w stanie transportować nawet substancje bardzo żrące, agresywne ścieki, ciecze o silnym odczynie zasadowym oraz inne wysoce aktywne chemicznie lub toksyczne substancje. Solidne pompy przemysłowe mogą również transportować ciecze o wysokim współczynniku lepkości, a także materiały zawierające cząstki stałe.

pompy przemysłoweDoskonale nadają się do tego pompy krzywkowe, które ponadto wyróżniają się wysoką precyzją, a także delikatną obróbką tłoczonego produktu. Są one przez to bardzo powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Innym popularnym rodzajem pompy jest pompa procesowa. Jej prosta konstrukcja i uniwersalność sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach przemysłu, zwłaszcza w tych, gdzie transportuje się ciecze różnego rodzaju. Coraz większą popularnością cieszą się pompy śrubowe z uwagi na możliwość łatwej kontroli kierunku przepływu cieczy oraz bezzaworową konstrukcję, która zmniejsza ryzyko usterki. Przeważnie pompy przemysłowe tworzone są z myślą o zapewnieniu ciągłego, nieprzerwanego przepływu cieczy.

Należy zatem wyróżnić charakterystyczny rodzaj pompy, której zadanie polega na zgoła czymś innym. Pompy dozujące przeznaczone są do podawania określonej dawki cieczy ustalonej poprzez jeden z parametrów pompy. Dzięki temu można precyzyjnie przetransportować konkretną objętość danej cieczy w postaci impulsu, co doskonale sprawdza się między innymi w przemyśle spożywczym.