płyty izolacyjne pir

Izolacja domu płytami PIR

Budując dom powinniśmy być świadomi, że jednym z najważniejszych elementów tego procesu, jest jego właściwa izolacja. Ściany i dach powinny być okryte odpowiednią warstwą termoizolacyjną. Dach, szczególnie ten płaski, powinie być również zaopatrzony w odpowiednią warstwę nieprzepuszczającą wody, by chronić najważniejsze elementy domu.

Płyty PIR do izolacji

 płyty izolacyjne pirJednym z popularniejszych metod wybieranych obecnie są izolacyjne płyty PIR. Poliuretan PIR cechuje się o wiele lepszymi parametrami technicznymi niż wiodące do tej pory prym wełna czy styropian. Porównując płytę PIR do wełny, należy wspomnieć, że nie przyciąga ona robactwa. W odróżnieniu od niej materiał PIR nie chłonie też wody. Przez swoją bardzo niska nasiąkliwość (poniżej 2%) można stosować go także do posadzek i fundamentów, co wcześniej było niemożliwe. Płyty z okładziną z aluminium można stosować nawet z ogrzewaniem podłogowym – warstwa aluminium skutecznie rozprowadza ciepło z instalacji grzewczej. Wytrzymałe płyty izolacyjne PIR są także odporne na większość popularnych rozpuszczalników. Stosowany niegdyś w termoizolacji domów styropian był na tyle kłopotliwy, że przyciągał gryzonie. Te jednak zupełnie nie interesują się nowoczesnym rozwiązaniem, jakie stanowią płyty PIR.

 płyty izolacyjne pirJest materiałem niekapiącym i niepalnym. Przede wszystkim, w odróżnieniu od niegdyś popularnej wełny i styropianu, poliuretan PIR jest zwyczajnie bardziej efektywny w izolacji. Dzięki temu wystarczy zastosować warstwę cieńszą niż w wypadku użycia innych materiałów. W izolacji dachu pozwala też na zastosowanie specyficznej izolacji nakrokwiowej – płyty układane są na zewnątrz konstrukcji. Dzięki temu minimalizujemy problem wentylacji oraz tak zwanych mostków cieplnych (punktów, przez które ciepło ucieka z domu). Te mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Nie tylko przyczyniają się do coraz większych rachunków za ogrzewanie, mogą też prowadzić do zawilgocenia konstrukcji domu. Jak wiadomo, mokre warunki są idealne do potencjalnego rozwoju grzybów i pleśni. Termoizolacja nakrokwiowa polecana jest szczególnie w domkach ze skośnym dachem. Co więcej, dzięki niej możemy wyeksponować konstrukcyjne belki dachu.

Montowanie płyt PIR na krokwiach pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń na poddaszu. Przez odsłonięcie belek konstrukcyjnych pozwala zachować niezwykły klimat wnętrza. Takie belki potrafią być niebagatelną dekoracją. Wełna i styropian z czasem traciły swoje cenne właściwości. Jednak niezwykła wytrzymałość płyt PIR pozwala na zachowanie ich wysokiej jakości przez cały okres ich użytkowania.