Kiedy warto zdecydować się na płaskie dachy?

Jeśli stawia się swój dom i na etapie planów zastanawia się, jak powinno się rozwiązać kwestię dachu, to warto przemyśleć płaski dach. To rozwiązanie nie tylko tanie i proste, ale również estetyczne i dające dużo możliwości. Na płaskim dachu można umieścić wiele ciekawych rozwiązań, takich jak zielone instalacje lub zbiorniki wodne. Modnym rozwiązaniem jest na przykład zasadzenie ogrodu na płaskim dachu. Czasem jest to ogród kwiatowy, a czasem zielnik.

Prawidłowa budowa dachu

Niezależnie od tego ogród na dachu nie tylko świetnie się prezentuje, ale również zapewnia świetną izolację cieplną mieszkań znajdujących się pod nim. Ponadto zależnie od tego, czy dom stawia się samodzielnie, czy też robi to ekipa budowlana, to płaski dach jest prostą i łatwą konstrukcją. Można wykonać to samemu, chociaż bardziej poleca się skorzystanie z usług fachowców. Poza samym położeniem dachu musi on być odpowiednio zaizolowany i zawierać delikatną krzywiznę, która umożliwi niezbieranie się deszczówki. To ważne, gdyż za duża ilość wody na powierzchni dachu może doprowadzić do powstawania zacieków i różnych innych zawilgoceń w pomieszczeniu pod dachem. Umownie płaski dach, to taki, którego minimalna krzywizna wynosi do 5%, co nie jest takie proste do wykonania. Na dach płaski warto się zdecydować w momencie, gdy chce się oszczędzić na czasie i finansach.

Jeśli dom wykonuje ekipa budowlana to wykonanie dachu płaskiego, nie tylko pójdzie dużo szybciej, ale również będzie dużo mniejszym kosztem od dachu tradycyjnego. To świetne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na szybkim wprowadzeniu się i możliwie małymi kosztami dachu. Nie zawsze jednak płaski dach idzie w parze z oszczędnościami. Otóż ten rodzaj konstrukcji używa się również przy powstawaniu nowoczesnych budynków. Geometrycznie bryły i płaskie dachy to swoisty wyznacznik współczesnego budownictwa. Wiele wilii jest zaaranżowana właśnie w taki sposób. Ponadto bardzo często wykorzystuje się tę przestrzeń w prestiżowych hotelach jako basen lub nietypowe patio. Należy wówczas odpowiednio zabezpieczyć ów dach i zaizolować, gdyż w innym przypadku może dojść do zniszczenia pomieszczeń mieszkalnych poniżej. Są to wówczas wyjątkowo efektowne, ale również kosztowne przedsięwzięcia.

Jeśli nie chce się ponosić dodatkowych i niepotrzebnych kosztów, warto oddać budowę takiego dachu profesjonalistom, gdyż od jej odpowiedniego zaplanowania i wykonania, zależy to, czy ów dach będzie faktycznie funkcjonalny. Stawiając dla siebie dom, należy upewnić się, że każdy aspekt jego konstrukcji taki jak ilość pokojów, ilość okien, czy właśnie rodzaj dachu, będzie sprawdzał się w codziennym życiu wszystkich mieszkańców.