tulejowanie maszyn budowlanych

Na czym polega tulejowanie maszyn budowlanych?

Wszelkiego rodzaju maszyny budowlane, takie jak między innymi koparki, spycharki, koparkoładowarki, czy też ładowarki posiadają wiele ruchomych części oraz podzespołów, których działanie ściśle opiera się na hydraulice. Stanowią one fundamentalny element pracy takiej maszyny, który pozwala jej pełnić określone funkcje zgodne z jej przeznaczeniem.

Tulejowanie maszyn na miejscu

tulejowanie maszyn budowlanychŁyżki w koparkach, lemiesze spycharek,wysięgniki, czy też elementy nadwozia samochodów ciężarowych wprawiane są w ruch za pomocą osadzonych w tulejach sworzni. Te ruchome komponenty nie tylko wymagają odpowiedniego smarowania, ale także regularnego serwisowania, prawidłowej konserwacji bądź też ewentualnej regeneracji. Zaniedbania w zakresie codziennego użytkowania maszyny budowlanej przez jej operatora, niewystarczające ilości smaru, tudzież innych płynów eksploatacyjnych mogą doprowadzić do powstania tak zwanego „luzu” w obrębie tulei. W efekcie sworzeń wprawiany jest w ruch radialny, przy każdym ruchu napiera na wewnętrzną ścianę tulei i tworzy w niej wyżłobienia oraz ubytki, których obecność uwydatnia problem i wtórnie powoduje jeszcze większe zużycie podzespołu. Nawet pomimo zastosowania części z wysokiej gatunkowo stali, która jest odporna na ścieranie, bardzo duże siły nacisku podczas pracy maszyny oraz wysokie ciśnienie wewnątrz tulei potrafią zniszczyć nawet najtwardszą stal. W takiej sytuacji wymagane jest skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w regeneracji tulei maszyn budowlanych.

tulejowanie maszyn budowlanychCzęsto takie usługi świadczą producenci oraz dystrybutorzy całych maszyn budowlanych bądź części zamiennych do tego typu sprzętu. Tulejowanie maszyn budowlanych polega na roztoczeniu gniazda tulei do większego rozmiaru, wypełnienie ubytków w procesie zwanym „napawaniem”, a następnie jej roztoczenie do średnicy nominalnej. Taka operacja eliminuje wszelkie luzy i wyżłobienia w tulei, co pozwala zmniejszyć jej użycie, a tym samym przedłużyć żywotność samej maszyny oraz zwiększyć jej wydajność. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych urządzeń mobilnych możliwe jest wyjątkowo szybkie tulejowanie maszyn budowlanych, które nie wymaga przetransportowania maszyny do warsztatu. Zadbanie o prawidłowe rozprowadzanie smaru po ruchomych elementach podzespołów maszyny budowlanej to najważniejszy punkt jej codziennej obsługi. Dzięki temu możemy zagwarantować możliwie najdłuższy czas eksploatacji takiego sprzętu poprzez zminimalizowanie jego zużycia.

Bezpośrednio przekłada się to na redukcję kosztów związanych z eksploatacją maszyn budowlanych, zapewnia ciągłość pracy poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia nieprzewidzianej awarii, która często prowadzi do wstrzymania robót na czas wykonania koniecznych działań naprawczych.