systemy centralnego odkurzania

Nowoczesne technologie – centralne odkurzanie

Poszukiwanie rozwiązań, które ułatwiają codzienne życie, nie jest niczym dziwnym. Dzięki nowoczesnej technologii możemy oszczędzić swój czas. Te godziny, które normalnie przeznaczylibyśmy na obowiązki domowe, możemy wykorzystać na odpoczynek, przeczytanie książki czy po prostu relaks na leżąco. Jakie są sposoby na takie ułatwienie sobie życia? Zacznijmy od odkurzania.

Czym jest centralne odkurzanie?

systemy centralnego odkurzaniaKlasyczne odkurzanie to już przeżytek. Nie musimy targać za sobą urządzenia i opróżniac tych małych worków. Już nie musimy też przejmować się widokiem kabli. Jak to możliwe? To wszystko dzięki centralnemu odkurzaniu. Taki system składa się z jednostki centralnej, którą montuje się w oddzielnym pomieszczeniu, najczęściej znajdującym się w części techniczno-gospodarczej mieszkania. Oczywiście bez przewodów się nie obędzie, jednak jeśli chodzi o dokładne centralne odkurzanie wszystkie przewody są ukryte w ścianach pomieszczeń, w suficie lub mogą być ukryte nawet w podłodze. W dodatku montując centralne odkurzanie, nie musimy przejmować się tym, że rura odkurzacza sięgnie tylko do jednego pomieszczenia, a do drugiego już nie. Najnowsze urządzenia posiadają giętki wąż, którego długość może wynosić nawet 9 m. Dużą zaletą jest też automatyczna szufelka, którą producenci polecają montować przy krawędzi podłogi, dzięki temu zanieczyszczenia z posadzki możemy po prostu wmieść miotłą prosto do instalacji.

systemy centralnego odkurzaniaJeżeli mimo takich udogodnień zastanawiamy się, czy warto montować instalację centralnego odkurzania, koronnym argumentem dla osób dbających o swoje zdrowie powinno być to, że taka instalacja zapobiega uczestnictwu nieświeżego powietrza w cyrkulacji. Zużyte powietrze z pomieszczeń, jest wydmuchiwane poza budynek za pomocą systemu rur. W domu pozostaje więc tylko czyste powietrze, które nie zawiera ani zanieczyszczeń w postaci pyłów i kurzu, ani alergenów. Kolejną istotną kwestią jest to, że takie centralne odkurzanie, mimo iż jest skomplikowanym systemem, nie wywołuje żadnego hałasu. Oczywiście gdybyśmy zamontowali jednostkę centralną w swojej sypialni, byłoby inaczej, jednak dlatego poleca się montować to urządzenie w usytuowanym daleko od części mieszkalnej pomieszczeniu, z którego nie korzystamy na co dzień, a które jest po prostu pomieszczeniem technicznym.

W związku z taką lokalizacją urządzenia, sprzątanie całego domu będzie przebiegać bez hałasu. Jedynym odgłosem będzie delikatny i przyjemny szum wsysanego powietrza, który jednak w żaden sposób nie zakłóci spokoju osób przebywających w danym momencie w domu.