Sposoby krycia dachu trzciną

Niesłabnąca popularność domów, których głównym materiałem konstrukcyjnym jest drewno, generuje równie duże zainteresowanie strzechą, która jest jednym z najczęściej występujących na nich pokryć dachowych. Sposobów jej wykonania jest kilka, nie wszystkie zakładają przy tym wiązanie jej w snopki lub układanie luźnymi pękami przed przytwierdzeniem. Na rynku dostępne są też specjalne płyty trzcinowe, które cały ten proces mogą nieco skrócić. Efekt wizualny w tym przypadku jest zupełnie inny od tego, jaki uzyskuje się, stosując metody tradycyjne.

Dach z trzciny – zalety

Istnieje kilka metod układania dachów ze strzechy, które stosowane są w budownictwie do dzisiaj. W każdym z nich trzcina dachowa musi być jak najlepszej jakości i wykazywać się odpowiednią giętkością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jej długość wynosić powinna od 140 do 200 cm. Pierwszy sposób tworzenia pokrycia ze strzechy zakłada użycie wcześniej związanych snopków, o obwodzie wynoszącym nieco powyżej pół metra. Układane są one na konstrukcji dachu i przywiązywane do niej za pomocą drutów lub prętów. Druga metoda różni się od poprzedniej tym, że trzcina układana jest luźno, a nie w snopkach. Ostatni i zdobywający coraz większą popularność sposób wykorzystuje płyty trzcinowe. Składają się ze złączonych ze sobą równolegle łodyg, tworzących prostokątne, płaskie elementy, gotowe do użycia. Znajdują one zastosowanie nie tylko podczas budowy dachów, ale też w przypadku coraz popularniejszej ekologicznej termoizolacji podłóg i ścian.

Układając płyty, snopki lub też luźną trzcinę, należy posuwać się od okapu ku szczytowi dachu. Dzięki temu stworzona powierzchnia będzie mieć gładki spad, który zapobiegnie jej przeciekaniu lub zerwaniu przez wiatr. Tego typu pokrycie wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie są one jednak skomplikowane i polegają na usuwaniu mchu oraz ewentualnych wymianach elementów, które uległy uszkodzeniu. W przypadku płyt i snopków wymieniane są one zwykle w całości. Projekty budynków drewnianych, często wykorzystują jako materiał na pokrycie dachów trzcinę. Jest ona bardzo wytrzymała i charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi ciepła i hałasu.

Istnieje kilka różnych metod tworzenia tego typu dachu. Zakładają one wykorzystanie materiału luzem, w postaci snopków lub płaskich płyt. Każda z tych metod zapewnia nieco inny efekt wizualny, jednak wymaga zachowania zasady posuwania się z układaniem trzciny od dołu ku górze, tworząc zbitą powierzchnię, odporną na warunki pogodowe.