tokarka cnc używana

Tokarki nowe czy używane?

Wielu właścicieli przedsiębiorstw produkcyjnych zdaje sobie sprawę z tego, że aby istnieć na rynku trzeba mieć na uwadze ciągły rozwój działalności. Nowe inwestycje sprawiają, że firma staje się jeszcze bardziej wydajna i może podejmować się szukania nowych kontrahentów.

Tokarki muszą być wydajne

tokarka cnc używana	Jedną z najczęściej podejmowanych inwestycji jest zakup nowego, bardziej specjalistycznego i wydajnego sprzętu, który ma zagwarantować zwiększenie efektywności wykonywanej pracy. I tutaj pojawia się pytanie – lepiej jest kupić nową maszynę, czy oszukać używanej? Większość osób odpowie w ciemno, że znacznie bardziej opłacalny jest zakup nowych urządzeń. Nie jest to jednak prawda, ponieważ aby określić poprawność tego stwierdzenia, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Rozważmy przykład tokarki służącej do obróbki stali wysokogatunkowej. Jeżeli sprzętu sterowanego numerycznie poszukuje firma, która całą swoją linię produkcyjną opiera na działaniu właśnie takich przyrządów, może okazać się, że znacznie bardziej opłacalny jest zakup nowej maszyny. Tokarki CNC używane są wskazane wtedy, gdy maszyna jest wykorzystywana rzadziej. Oznacza to, że jeśli w ciągu dnia roboczego maszyna jest używana jedynie kilka godzin, bardzo długo będzie trwał okres uzyskiwania jej rentowności. Warto przed zakupem określić swoje oczekiwania wobec poszukiwanego sprzętu.

tokarka cnc używana	Do takich kryteriów będzie z pewnością należało ustalenie wydajności tokarki. Sterowane numerycznie maszyny oczywiście pracują znacznie szybciej niż klasyczne urządzenia, jednak w zależności od ich modelu oraz wielkości będzie zmieniała się liczba detali możliwych do wyprodukowania w ciągu jednego dnia. Podczas zakupu należy określić także, jakie są plany przedsiębiorstwa na kilka kolejnych lat. Jeżeli w perspektywie jest ograniczenie produkcji prostych tulei i wałów oraz zastąpienie tego procesu wykonywaniem znacznie bardziej skomplikowanych podzespołów, nie warto kupować nowej, drogiej tokarki. Nie wyprodukujemy bowiem na niej innych elementów niż te powstające poprzez obrót elementu wokół własnej osi. Bardzo dużą rolę w zakupie nowego wyposażenia hali produkcyjnej ma również ilość posiadanych aktualnie środków pieniężnych.

Czasami firma może nie otrzymać odpowiednio wysokiego kredytu pozwalającego na zakupienie wymarzonego sprzętu. Dlatego w przypadku większości inwestycji, to właśnie jest decydującym czynnikiem świadczącym o tym, czy bardziej opłacalny jest zakup wykonanego na zamówienie sprzętu, czy tokarki sterowanej numerycznie z rynku wtórnego.