Wylewanie betonu

Wielofunkcyjność krawężników betonowych

W wielu przypadkach montaż obrzeży to rozwiązanie, które warto, a czasem wręcz należy, brać pod uwagę. Powierzchnie betonowe wykonane z kostki brukowej wymagają otaczających ich obrzeży betonowych, które zapewnią stabilność i wytrzymałość. Zabezpieczony w ten sposób bruk nie ulega tak zwanemu klawiszowaniu.

Krawężniki i obrzeża betonowe do każdej posesji

Posesja w williKostki nie rozjeżdżają się, lecz pozostają solidnie zamocowane, a cała konstrukcja jest dodatkowo wzmocniona. To szczególnie ważne, gdy mamy zamiar poruszać się po bruku samochodem. Jego ciężar mógłby bowiem szybko zniszczyć powierzchnię podjazdu, gdyby ten nie był zabezpieczony obrzeżami. To jednak niejedyne zalety posiadania obrzeży. Krawężniki w estetyczny i uporządkowany sposób dzielą przestrzeń posesji. Zapewniają subtelne ustanowienie granicy miedzy częścią betonową a trawnikową. W samym ogrodzie możemy je wykorzystać do otoczenia określonych elementów, takich jak ognisko czy oczko wodne. Zakup niezbędnych materiałów to żaden problem. W każdym większym polskim mieście znajdziemy hurtownie budowlane, które posiadają w ofercie krawężniki betonowe Łódź, Toruń czy Poznań to tylko przykłady tych największych miejscowości, jednak takie punkty usługowe z łatwością znajdziemy również w mniejszych miasteczkach.

Wylewanie betonuDobierając obrzeża do posesji, należy pamiętać, że nie tylko ich wygląd ma znaczenie, ale również przeznaczenie. Aby służyły jak najlepiej, należy mieć świadomość, które w jakim przypadku sprawdzą się najlepiej. Obrzeża dzielimy więc na palisadowe, ogrodowe i betonowe. Ogrodowe dostępne są w wielu formach i świetnie sprawdzają się przy oddzielaniu grządek od strefy przeznaczonej do chodzenia. Betonowe, jak już było wcześniej wspomniane, zapewniają spójność i wytrzymałość powierzchni. Są odporne na rozmaite czynniki atmosferyczne i mechaniczne, takie, jak uderzenia, kruszenie czy zarysowania. Budować możemy zarówno krawężniki proste, jak i łukowe. Ten drugi typ jest oczywiście nieco trudniejszy i wymaga większej precyzji, jednak gwarantuje ciekawsze efekty wizualne. Na rynku znajdziemy mnóstwo wariantów kolorystycznych, które mogą imitować wygląd drewna lub kamienia.

Szeroka oferta obrzeży zapewnia całkowitą swobodę w projektowaniu naszej posesji. Ogród wyposażony w chodniki i alejki to praktyczne rozwiązanie, które dodatkowo upiększy teren, a betonowy podjazd zabezpieczony krawężnikiem pozostanie stabilny i będzie służył latami. To niezbędny element, jeśli chcemy zaprojektować funkcjonalną cieszącą oczy posesję z podjazdem, alejkami, ogrodem i strefą wypoczynkową na zewnątrz.