panele

Wzory układania paneli

Wybór dobrych paneli podłogowych nie jest taki prosty. W sklepach przy produktach można natknąć się na różne oznaczenia, które nie zawsze są zrozumiałe. Są klasy ścieralności, grubości, klasa użyteczności, czy krawędzie. Jak się w tym wszystkim połapać? Najlepiej jest poprosić o pomoc eksperta np. pracownika sklepu.

Panele w jodełkę

paneleOni są rozeznani w ofercie różnych producentów i chętnie podpowiedzą co warto wybrać. Samodzielnie można się za to zastanowić nad tym jaki kolor, sposób wykończenia paneli wybrać i wreszcie w jaki wzór ułożyć panele. Jasne panele podłogowe optycznie powiększą pomieszczenie, a ciemne je zmniejszą. Takie odcienie jak sosna czy jodła pasują do wnętrz skandynawskich, minimalistycznych, jak również prowansalskich. Z kolei heban czy tekan znaleźć się może w pokojach rustykalnych, kolonialnych lub industrialnych. Zdecydowanie jasne barwy nadają pokojowi przytulnego wyglądu, z kolei ciemne są bardziej eleganckie. Warto zwrócić uwagę na panele z mikrofazą. Jeśli chcemy żeby łączenia paneli i ułożony wzór były bardziej widoczne to mikrofaza to podkreśli. Chodzi o to że krawędzie paneli są lekko spiłowane, co w zasadzie nie jest widoczne dopóki nie ułoży się dwóch paneli koło siebie i powstanie drobna szczelina. W jakie wzory można układać panele? Jeśli kupujemy klasyczne panele – jodełka francuska, angielska, czy węgierska to dobry wybór. Sposób układania paneli tak, by końce dwóch kawałków stykały się ze sobą tworząc literę V się nie zmienia.

paneleJednak w różnych wariantach jodełek panele są ułożone bardziej ,,ostro” lub bardziej płasko (litera V ma większy kąt rozwarcia). Dla osób, które chcą czegoś klasycznego i prostego polecana jest cegiełka lub wzór angielski, bardzo do siebie zbliżone. Tu panele układane są równolegle, jeden obok drugiego. Z kolei plecionka, czy szachownica to już wzory bardziej skomplikowane. Dobrze będą one wyglądały przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, gdzie cała podłoga nie była zastawiona meblami. Wtedy cały wzór będzie odpowiednio wyeksponowany. Układanie paneli w różne wzory sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej estetyczne, może zostać optycznie powiększone lub zmniejszone, jak również nie trzeba kupować dywanu by nadać podłodze lepszego wyglądu.

Przy zakupie paneli podłogowych trzeba brać pod uwagę to jaki wzór chce się ułożyć na posadzce. Niektóre wzory lepiej wypadają w jasnych lub ciemnych barwach czy kiedy są wykonane z desek z mikrofazą na krawędziach. Takie informacje są przydatne przy zakupach w sklepach budowlanych.