meble kuchenne drewniane

Zalety drewnianych mebli

Coraz częściej w kuchniach spotykane są meble drewniane, które wykonywane są na zamówienie. Są na tyle uniwersalne, że w połączeniu z dodatkami mogą być używane w wielu stylach. Jednak przede wszystkim muszą być funkcjonalne, ponieważ w tym pomieszczeniu zazwyczaj spędza się najwięcej czasu, przygotowując posiłki dla całej rodziny.

Meble lakierowane lub olejowane

meble kuchenne drewnianeDecydując się na drewno, większość jego użytkowników stawia na używanie go jako blatu. Jest to bardzo praktyczne podejście, przy którym należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Pierwszą z nich jest gatunek tego tworzywa. Oczywiście najczęściej do produkcji mebli kuchennych wybiera się drzewa liściaste takie jak jesion, buk czy dąb. Głównie ze względu na to, że są twardsze i trwałe. Jednak równie często korzysta się z tych egzotycznych, ponieważ o wiele lepiej radzą sobie z wilgocią i wysoką temperaturą. Na rynku najczęściej spotyka się ipe, mahoń oraz teak. Kolejną kwestią jest wybór pomiędzy litym a klejonym drewnem. Pierwsze z nich z pewnością ma bardziej naturalny wygląd, drugie z kolei lepiej sprawdzą się w walce z wilgocią i innymi zanieczyszczeniami. Ostatnią rzeczą, o której należy zdecydować, jest wykończenie danego materiału. Meble kuchenne drewniane najczęściej są lakierowane lub olejowane.

meble kuchenne drewnianeIch impregnacja jest bardzo ważna, ponieważ przy tak częstym użytkowaniu tego pomieszczenia, nie ma możliwości, żeby wszystko pozostało w swoim pierwotnym stanie. W związku z tym, jeśli blat, czy inne elementy zostaną pokryte lakierem akrylowym, można mieć pewność, że nie będzie się miało problemu z ich czyszczeniem, a także z wilgocią. Z kolei przy olejowaniu należy nastawić się na to, że dzięki temu drewno będzie o wiele lepiej znosić wysokie temperatury. Dodatkowo tworzywo to głęboko w nie wnika i konserwuje, dzięki temu zachowuje się również naturalna struktura drewna. Ponadto drewno ma bardzo wiele zalet, które trzeba wziąć pod uwagę, urządzając resztę domu. Przede wszystkim bardzo dobrze komponuje się prawie z każdym kolorem. Dodaje uczucie ciepła, dzięki temu pomieszczenia stają się przytulniejsze. Dodatkowo jest dostępnie wszędzie i nie jest trudny w obróbce ani w utrzymaniu.

Jednak decydując się na nie, trzeba pamiętać, żeby odpowiednio je zabezpieczyć, szczególnie przed wilgocią, która w kuchni obecna jest na co dzień. Wybór konkretnego drewna, z którego można wykonać meble, nie jest prosty. Jeśli ma się wątpliwości najlepiej jest zapytać się doświadczonej osoby, która pracowała z tym materiałem i wie, w jakich warunkach się sprawdzi i jakie są jego największe zalety.