mata pod panele podłogowe

Zastosowanie różnych mat pod panele podłogowe

Dźwięki są obecne wszędzie. Jedną z możliwości ucieczki od hałasu dają nam nasze własne cztery ściany. Dźwięk rozchodzi się wokół swojego źródła w sposób falowy. Redukcja dźwięku zależy od struktury zastosowanych materiałów budowlanych oraz od dynamiki sztywności materiałów izolujących.

Co zrobić, by wygłuszyć dźwięki rozchodzące się po podłodze?

panele podłogoweWystępuje mnóstwo materiałów izolacyjnych, które poprawiają zachowanie termiczne i akustyczne podłóg. Wełna mineralna jest jednym z rozwiązań amortyzujących dźwięki, gwarantującym również izolację termiczną. W przypadku laminowanych paneli podłogowych, pod lub nad podłożem, za pomocą wstrzykiwania lub w formie paneli, jest to system stosowany bardzo często. Celuloza jest również skutecznym izolatorem, chociaż wykazuje mniejszą twardość niż inne materiały, poza tym jest mniej wydajna jeśli chodzi o bezpieczeństwo pożarowe. Z drugiej strony, prawidłowa wentylacja jest potrzebna, ponieważ pochłania wilgoć. Równie dobra jest specjalna mata pod panele podłogowe, którą można dostać od producenta. Maty te stosuje się do: wyrównywania nierówności (1,5-2,5 mm) podkładów podłogowych z betonu lub zaprawy cementowej, przed ułożeniem posadzki lub wykładziny, zwiększenia izolacyjności akustycznej stropów od dźwięków uderzeniowych (jako warstwa tłumiąca). Oczywiście również wyróżniają się sporą izolacją akustyczną, a to najważniejsza ich cecha.

mata pod panele podłogoweMożna również zastosować podkłady poliuretanowo-mineralne PUM najlepiej się sprawdzają w wygłuszaniu hałasu kroków. Ich dużą zaletą jest także dobre przewodzenie ciepła, dzięki czemu bez problemu można je zastosować także w przypadku posadzek z ogrzewaniem podłogowym. Podkłady z polietylenu o dużej gęstości PEHD charakteryzują się niewielką grubością. Jedną z lepszych opinii wśród specjalistów, cieszą się jednak podkłady z folii polistyrenowej XPS. Takie podkłady mogą mieć grubość od 2 do 4 mm i zapewniają przy tym redukcje powstających hałasów, przede wszystkim dźwięków uderzeniowych, nawet o 20 dB. Dużą zaletą tego typu podkładów jest także to, że przy ich użyciu możliwe jest wyrównanie przed położeniem podłogi drobnych nierówności podłoża.

Niezmienne jest to, że warto inwestować w wysokojakościowe materiały, których parametry oznaczają korzyści nie tylko pod względem izolacji akustycznej, ale również przewodzenia ciepła czy odporności na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dobrze wykonana izolacja akustyczna podłogi pozwoli ją wyciszyć i sprawi, że nie będzie się słyszało żadnych dźwięków, które mogłyby zakłócać ciszę w domu.